רב"ט אביגדור אבי שוורץ ז"ל

אביגדור שוורץ
לחדר נרות בן 22 בנפלו
בן יהודית ויעקב
נולד בטבריה
בט"ז בשבט תשי"א, 23/1/1951
שרת בחטיבת הצנחנים
יחידה: גד' 101
התגייס ב-יולי 1968
נפל בקרב
בב' בחשוון תשל"ד, 28/10/1973
מקום קבורה: טבריה
הותיר: אישה ובן, הורים, שני אחים ואחות

קורות חיים

אביגדור (אבי), בן יעקב ויהודית, נולד ביום ט"ז בשבט תשי"א (23.1.1951) בטבריה. שנת חייו הראשונה עברה עליו בעיירה מגדל עם הוריו, ומשם עברה המשפחה להתגורר בטבריה, שם גם נולדו אחיו ואחותו. אבי למד בבית הספר היסודי-ממלכתי ד' בטבריה.

מילדותו הצטיין בספורט השחייה, והכנרת שעל שפתה גדל, שימשה לו מקום אימונים. במרוצת השנים הגיע להישגים נאים בשחייה, השתתף בצליחות הכנרת ובמשחים רבים ושמו לא נפקד מנבחרות השחיינים של עירו.

אבי היה קשור לביתו ולהוריו. הוא למד שנתיים ב"כפר הירוק" ואחר כך למד במדרשת וינגייט והוכשר כמדריך ספורט לנוער.

לאחר שובו מן הלימודים החליט אבי להצטרף אל אביו, ולעסוק בצילום ובאופטיקה. את הצילום אהב תמיד וידע לקלוט בסרט הצילום את היפה ואת המעניין מכל אשר ראה. הוא השלים את לימודיו התיכוניים בשעות הערב ובשעות היום למד את מקצוע האופטיקה. אבי היה עלם חסון ונאה למראה, חביב על ידידיו ונערץ על חניכיו. בהסכמת הוריו החליט להקדים את שירותו בצה"ל והצטרף לגרעין הנח"ל "חרמון", שהיה הראשון שהצטרף לקיבוץ מרום גולן.

אביגדור גוייס לצה"ל בסוף יולי 1968. אחרי שעבר אימון בסיסי וקורס צניחה, במסגרת הנח"ל המוצנח, הוסיף ועבר קורס מפעילי תול"ר.

באוגוסט 1971 שוחרר מן השירות הסדיר שעשה במרום גולן, והוצב ביחידת מילואים. עם השחרור חזר לעבוד במקצועו. הוא עבד והשתלם מתוך שאיפה לזכות בתעודת אופטיקאי. את כל מרצו הקדיש ללימודים העיוניים ולעבודה המעשית. אמנם לא חסך כל מאמץ כדי להתקדם, אבל בשעות הפנאי המשיך לעסוק בספורט השחייה האהוב עליו, וגם החל מתעניין ומשחק בכדורסל. בסוף שנת 1972 נשא לאישה את חברתו רחל, והזוג הקים את ביתו בטבריה. באותה שנה התקבל אבי לקורס בן שלוש שנים בבית הספר לאופטיקה בתל אביב, ואף התקבל כחבר באיגוד האופטיקאים הישראלי. בבית הספר סיים בהצלחה את לימודי השנה הראשונה ועמדו לפניו עוד שתי שנות לימוד. הוא ריכז את כל מאמציו והשקיע את חסכונותיו בפתיחת חנות לצורכי אופטיקה. ביוני 1973 נולד בנו בכורו, שחף.

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים נקרא ליחידתו, שנשלחה לחזית בסיני והשתתפה בקרבות נגד המצרים. הוא סופח לסיירת של הצנחנים ואחרי ימי קרבות כבדים, ביום ב' בחשוון תשל"ד (28.10.1973) עלה ג'יפ התול"ר שלו על מוקש והוא נהרג בהתפוצצות. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בטבריה. השאיר אחריו אישה ובן, הורים, שני אחים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב טוראי.

המשפחה הנציחה את זכרו של אבי בלוח הנצחה משותף שהוצב בבית הספר הממלכתי ד' בטבריה, מקום שם למד.