יהושע בן-אריה בנקוצר ז"ל

יהושע בן-אריה
הדלקת נר בן 36 במותו
בן רבקה ושבתאי-לייב
נולד בוילנה
בתרס"ב, 1902
התגורר בטבריה
נהרג בפעולת איבה
בח' בתשרי תרצ"ט, 2/10/1938
מקום אירוע: טבריה
באזור טבריה והעמקים
מקום קבורה: טבריה - ישן

קורות חיים

בן רבקה ושבתאי-לייב. נולד בשנת 1902 בטרוקי, פלך וילנה (שהשתיכה אותה תקופה לרוסיה הצארית).בשנת 1929 עלה לארץ והשתקע בטבריה.

הוא נישא לשושנה והצטרף לארגון ה"הגנה" בעיר. היה איש עבודה, אוהב ספר ומכבד ערכי המסורת היהודית. היה מחלוצי ענף הדיג העברי בעיר, ממייסדי סניף "תנובה" והמפיץ של מוצרי-חלב של "תנובה" בטבריה, עד שנודע בשם "יהושע של תנובה".

לאחר נישואיהם קבעו בני-הזוג את מושבם בשכונת קרית שמואל בעיר. שני בנים נולדו להם, אריה וזהר, והם נשאו עיניהם לעתיד טוב ומלא תקוות.

בליל הדמים בטבריה, אור לח' בתשרי תרצ"ט (2.10.1938), חדרה לעיר כנופיית ערבים מזוינים משני כיוונים - מצפון ומדרום. הקבוצה הצפונית חדרה למספר בתים בשכונה, הרגה ושרפה אותם על יושביהם חסרי-הישע. בין הבתים הללו היה גם הבית של משפחת בן-אריה, ובו נדקרו ונשרפו שושנה ויהושע, וכן שני הבנים: אריה בן השבע וזהר בן השנה וחצי. כן נשרפו למוות שלוש בנות משפחת לימר, שהתארחו בביתם.

אותו לילה שכלה טבריה היהודית יותר מ- 20 מבניה ובנותיה. כל ההרוגים נטמנו בקבר-אחים בבית-העלמין בטבריה.

פרטי המקרה פורסמו בספר טבריה ובעיתונות התקופה. במלאת שלושים לטבח פורסמה בעיתון דבר כתבה לזכר משפחת בן-אריה בשם "משפחת עמלים", כן הונצחה המשפחה בספרים כופר הישוב, לאש ולמגן - תולדות הנוטרות העברית והמאבק על טבריה.