אברהם בירו מראד ז"ל

אברהם מראד
הדלקת נר בן 75 במותו
בן שושא
נולד בטבריה
בתרל"ג, 1873
התגורר בטבריה
נהרג בפעולת איבה
בכ"ח באדר ב' תש"ח, 8/4/1948
מקום אירוע: טבריה
באזור טבריה והעמקים
מקום קבורה: כפר חיטים

קורות חיים

אברהם נולד בשנת תרל"ג (1873) בטבריה, למשפחה מותיקי העיר שגרה על שפת ים כנרת. כבר בהיותו נער החל ללמוד את מקצוע הדייג ובמהרה היה לדייג מקצועי.

אברהם הדייג היה חברם של דייגים יהודים וערבים כאחד, אם כי ידע להגן על זכויות הדייגים היהודים בעימותים עם מתחריהם הערבים. יחסיו הטובים עם הערבים נשמרו גם בשנות המתיחות הקשות בטבריה במאורעות תרצ"ו עד תרצ"ט (1936 עד 1939). אברהם, שידע לנגן, כונה בפי הערבים "בירו אלעוואיד" (שפירושו - בירו המנגן).

ביום חמישי כ"ח באדר ב' תש"ח (08.04.1948), אחרי כמה שבועות של שקט מתוח בטבריה מאז תקריות חודש מרץ, פתחו הערבים בירי על יהודי טבריה באזור השוק. כך החל הקרב המכריע על טבריה במלחמת העצמאות, שהסתיים כעבור עשרה ימים עם שחרור העיר על ידי ה'הגנה'.

באותו יום נרצח אברהם. בדרכו לביתו בעיר העתיקה של טבריה הגיע לעמדה ערבית והזדהה בשמו, אך האנשים שהכירוהו הכניסו אותו לבית והרגו אותו בדקירות סכינים. לאחר מכן השליכו את גופתו לרחוב והצבא הבריטי העביר את גופתו המחוללת לבית חולים יהודי.

אברהם היה בן 75 במותו. הובא למנוחת עולמים בבית העלמין העתיק בכפר חיטים, שכן עקב צליפות הערבים לא היה אפשרי לקבור בבית העלמין העתיק של טבריה.